06/06/2024

KARESİ BELEDİYESİ TAM KADRO SAHADA

KARESİ BELEDİYESİ TAM KADRO SAHADA Karesi Belediye Başkanı Mesut Akbıyık, tüm birimleri teyakkuza geçirdi. Saha çalışmalarını bizzat kendisi takip eden Akbıyık, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi adeta vites artırdı.

İHTİYAÇ SAHİPLERİ TEK TEK BELİRLENİYOR
Karesi Belediyesi sosyal yardım ağını genişleterek, daha fazla insana ulaşmayı ve onların yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz günlerde "Karesi'de tek bir ihtiyaç sahibi kalmayacak" açıklamasıyla bu konuda seferberlik ilan ettiğini söyleyen Karesi Belediye Başkanı Mesut Akbıyık, Sağlık Sosyal İşleri Müdürlüğü ekiplerini sahaya sürdü. Müdürlüğe bağlı ekipler, kapı kapı gezerek ihtiyaç sahibi aileleri belirlemek için seferber oldu. Başkan Akbıyık, "Ekiplerimiz 70 mahallemizi de gezerek gerçek ihtiyaç sahiplerini belirleyecek. Biz, ihtiyaç sahibi herkese ulaşmayı planlıyoruz. Bu konuda da tüm vatandaşlarımızdan, okul müdürlerimizden, muhtarlarımızdan, mahalle sakinlerimizden destek istiyoruz. Bize müracaat üzerine hareket etmeyeceğiz. Biz gidip ihtiyaç sahibi kişileri bulacağız ve onların dertlerine derman olmaya çalışacağız. Özveriyle çalışan emekçi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu. Başkan Akbıyık, yalnızca müracaat üzerine değil, proaktif bir yaklaşımla doğrudan sahada çalışma yapacaklarını belirtti.

"HALK SAĞLIĞI HASSAS BİR KONU"
Karesi Belediyesi, ilçenin temizliği için sadece gündüz değil, gece de yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ilçede bulunan meydan ve insan trafiğinin yoğun olduğu alanları tazyikli ve ilaçlı su ile yıkıyor.
Halkın genel sağlığını ilgilendiren konularda hassas davranarak temizliğe önem gösterdiklerini ifade eden Karesi Belediye Başkanı Mesut Akbıyık, temizlik çalışmalarının oluşturulan program dahilinde aralıksız devam edeceğini dile getirdi. Ekiplerin kentte dip bucak temizlik çalışmalarının yanı sıra, rutin çöp konteyneri yıkama gibi genel temizlik faaliyetlerini de sürdürdüğüne dikkat çeken Başkan Akbıyık "Önce halk sağlığını düşünmek zorundayız. Bu konu çok hassas. Karesili hemşehrilerimiz en güzelini hak ediyor" dedi.

BAYRAM ÖNCESİ İBADETHANELER TEMİZLENİYOR
Yapılan bir diğer temizlik çalışması da cami ve ibadethanelerde gerçekleşiyor. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi buralarda bulunan halılar süpürülerek yıkama makineleriyle temizleniyor, pencereler ve avizeler detaylı olarak siliniyor, vatandaşların kullandığı tüm alanlar büyük bir özenle dezenfekte ediliyor. İlçede yaşayan vatandaşların sağlıklı ve huzurlu bir şekilde ibadet edebilmeleri için tüm ayrıntılara önem veren ve camilerde düzenli olarak iç ve dış mekân temizliği yapan Karesi Belediyesi ayrıca camilerin dış cephe bakım, onarım ve tadilat çalışmalarını da yürütüyor.

YOL VE KALDIRIM ÇALIŞMALARI HIZ KESMİYOR
İlçe genelinde yol, kaldırım ve asfalt çalışmalarına hız veren belediye ekipleri, gerek kırsaldaki gerekse şehir merkezindeki yolların modernizasyon çalışmalarını hızla devam ettiriyor. Karesili vatandaşların daha rahat ve sağlıklı şartlarda yaşamlarını devam ettirebilmeleri için pek çok mahallede de stabilize yol düzenleme çalışmaları yapılıyor. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, anlık oluşan sorunlara hızlı bir şekilde müdahale ederken, buralarda oluşan çukur, göçme gibi sorunlarla ilgili de çözüm üretmeyi sürdürüyor.

KAPALI TARLA YOLU KALMAYACAK
Karesi Belediyesi bahar aylarının başlangıcı ile birlikte başlattığı tarla yollarını açma çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor. Karesi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri bu kapsamda kış aylarında yaşanan yağışlarla bozulan tarla yollarını da düzenleyerek, açma çalışmalarına devam ediyor. Çiftçilerin arazilerine ulaşarak rahatlıkla üretimlerini sürdürmelerini amaçlayan belediye ekipleri, kırsal mahalle muhtarlarıyla koordineli olarak faaliyet gösteriyor.

YABANİ OTLAR TEMİZLENİYOR
Karesi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların güzel bir yaz geçirmesi için ilçe genelinde bakım ve temizlik çalışması yapıyor. Ekipler ilçedeki 43 kırsal mahallede bulunan 73 mezarlıkta yabani otlardan kaybolan mezarlıkların ortaya çıkartılması için biçme çalışmaları sürüyor, çevreye atılan çöpleri ise bir bir topluyor. Ekipleri ayrıca 27 merkez mahallede bulunan boş arazi ve kaldırımlardaki yabani otları da temizliyor.

İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK
Karesi Belediyesi ilçede haşere ile mücadele çalışmalarına hızla devam ediyor. Karesi’nin merkez ve kırsal mahallelerinde çalışmalarını sürdüren ekipler; rögar ve telekom kapakları, bataklıklar, doğal çukurlarda biriken yağmur suları, sulama kanalları, su kuyuları, inşaat temeli çukurlarında biriken sular, su varilleri, bodrumlarda oluşan su birikintileri, eski otomobil lastikleri, foseptikler, menfezler, kanallar, durgun su birikintileri, dere yatakları, metruk alanlar ve çöp konteynerleri gibi kaynaklarda ilaçlama çalışmalarına devam ediyor. Larva oluşumunu engellemek için ilaçlamalara başlayan Karesi Belediyesi, larvaların kaynaklarında imhası için çalışmaların yanında yerleşim alanlarındaki haşere ve sineklerin yok edilmesi için uçkun çalışmalarına da devam ediyor. Ekipler çalışmalarına bayram tatili süresince de ara vermeden devam etti.

PARK VE BAHÇELERDE YOĞUN MESAİ
Sıcaklıkların yoğun artış gösterdiği şu günlerde pek çok sokakta bakım, onarım ve düzenleme çalışmaları yapan belediye ekipleri ayrıca park ve bahçelerdeki çalışmalarına da hız verdi. Karesi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, bozulan kaldırım, yol, bordür ve tretuvarların tamiratını yaparken, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri ise parklardaki çim biçme, bitkilendirme, tohumlama, ağaç budama çalışmaları ile oyun parklarının tadilatlarını yapıyor.

15 BİN KG ATIK LASTİK GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILDI
Karesi Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ekipleri, araç lastiği satışı ve onarımı yapan firmalardan topladıkları lastikleri geri dönüşüme kazandırıyor. Karesi Belediyesi ekipleri tarafından ilçenin dört bir yanından alınan ömrünü tamamlamış lastikler, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü'ne ait tesislerde toplanıyor. Bugüne kadar toplanan yaklaşık 15 bin kg atık lastik, Makine Kimya Enstitüsü (MKE) tarafından alınarak geri dönüşümü sağlanıyor.