22/10/2014

Karesi, Balıkesir'i tanıttı

Karesi, Balıkesir'i tanıttı

Karesi Belediyesi'nin Almanya'daki kardeş şehri Schwabisch Hall'den gelen 35 kişilik heyeti, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İzmir'de ağırladı. İzmir'de heyet ile birlikte yemek yiyen Başkan Yılmaz, Karesi İlçesi'ni ve Balıkesir'i anlattı. 

  

Türk mutfağının birbirinden güzel lezzetlerinin sunulduğu restorandaki aşçılar Alman heyete, ikram edilen tüm geleneksel yemeklerin tariflerini verdi. Karesi'nin Fransız mimarlar tarafından çizildiğini, binaların ise 1. Dünya Savaşı'ndaki işbirliğinden dolayı Almanlar tarafından yapıldığını söyleyen Başkan Yılmaz, Schwabisch Hall'i sevdiklerini ve kardeş olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.
BALIKESİR'İ ANLATTI
Ege ve Marmara denizlerine kıyısı olan Balıkesir'de sahil uzunluğunun 230 kilometre olduğunu kaydeden Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 28 adet adası bulunan Balıkesir'de sahil kesimlerinde 150 bin, iç kesimlerde ise ortalama 1 milyon kişi yaşadığını söyledi. Kentin deprem kuşağında bulunduğunu ve bu nedenle çok sayıda deprem yaşadığını ifade eden Başkan Yılmaz, bu nedenle Balıkesir'de Schwabisch Hall'de olduğu gibi çok sayıda tarihi bina olmadığını belirtti.
TÜRKİYE-ALMANYA İŞBİRLİĞİ
Osmanlı'nın en iyi ahşap ustalarının bölgede yaşadığını ancak depremlerden kaynaklanan yıkım, yangınlar ve savaşlar nedeniyle medeniyet örneği olan ahşap binaların büyük bir kısmının yok olduğunu ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, "Karesi, Fransız mimarlar tarafından çizilen bir il. Ama 1. Dünya Savaşı'ndaki işbirliğimizden dolayı binalarımızın büyük bir kısmı Almanlar tarafından yapılmış. Ayrıca madenlerimizin yüzde 90'ını da Almanlar işletti" dedi.
'KARDEŞ OLMAKTAN MUTLUYUZ'
Schwabisch Hall'i sevdiklerini ve kardeş olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, "Schwabisch Hall; şehircilik, kültürel etkinlikler, ekonomik güç, şirket yapılanması konularında bizden ileride. Belediye başkanı açısından da oldukça şanslısınız. Çünkü oldukça tecrübeleri bir başkan. Schwabisch Hall böyle bir belediye başkanı olduğu için şanslı" dedi.
'ÖRNEK ALDIĞIMIZ KONULAR VAR'
Kentin tarihi geçmişinin modern yaşama yansıtılmasının kendilerini çok etkilediğini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, "Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiğimiz Schwabisch Hall ziyaretimizde gösterilen ilgiden memnun kaldık. Sizlerin hayata geçirdiği merkezi ısıtma sistemlerini, beyaz enerjiyi, güneş enerjisini, çiftlikleri ve biyogazı örnek almayı planlıyoruz" açıklamasında bulundu.
GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ
Karesi Belediyesi ile kardeş şehir ilişkilerini geliştiren Schwabisch Hall Belediyesi'nden Dr. Karin Eißele-Kraft ise, "Karesi ile kardeş şehir ilişkimiz çok güzel bir başlangıç oldu" dedi.