Coğrafi Konum


Yüzölçümü  742,04 km² olan İlçemiz toprakları 39,55° - 40,46° Kuzey paralelleri ve 27,36° - 28,00° Doğu meridyenleri arasında yer alır. İlçemiz, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde bulunmaktadır. İlçemizin Batısında İvrindi ile Balya, Kuzeyinde Manyas, Kuzeydoğusunda Susurluk ve Güneyinde Altıeylül ilçeleri yer almaktadır. İlçemiz; Kuzeydoğusunda Bursa, Doğusunda Kütahya, Güneyinde Manisa, Güneybatısında İzmir ve Kuzeybatısında Çanakkale illerine komşudur. İlçenin kuzey-güney yöndeki en uç noktası kuş uçuşu 30 kilometre, doğu-batı yöndeki en uç noktası kuş uçuşu 47 kilometre uzaklıktadır.


Karesi İlçe sınırları içinde 2 Belde, 42 Köy ve 27 Mahalle bulunmaktadır. İlçe arazilerinin   % 27 si Orman, % 59’u Tarım Arazisi, % 11’i Mera, % 2 si Yerleşim Yeri ve %1 ise Gölet ve derelerden oluşmaktadır. Fazla engebeli olmayan İlçe toprakları dalgalı düzlüklerden oluşmaktadır.


Karesi İlçesinde karasal iklim görülür. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcaktır. Baharları ise yağışlı ve daha ılıktır. Marmara ile Ege Bölgesi geçit iklimi şartlarının etkisi altındadır. İlçede en yüksek sıcaklık ortalaması Temmuz ayında 31.1 °C, en düşük sıcaklık ortalaması Ocak ayında 1.1 °C olup, ortalama 588.5 mm yağış almaktadır.