04/09/2023

KURTDERE’DE BAŞPEHLİVAN GÜRBÜZ OLDU

KURTDERE’DE BAŞPEHLİVAN GÜRBÜZ OLDU

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi tarafından “Cihan Pehlivanı” Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına bu yıl 63’üncüsü düzenlenen Kurtdereli Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı, Ali Gürbüz kazandı. Kurtdere’de CW Enerji Yağlı Güreş Ligi’de sona ermiş oldu.

 

“Cihan Pehlivanı” Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına bu yıl 63’üncüsü düzenlenen Kurtdereli Yağlı Güreşleri’ 2 bin 500’ün üzerinde pehlivanın katılımıyla yapıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi tarafından düzenlenen güreşlerde başpehlivan Ali Gürbüz oldu. Güreşseverlerin ilgiyle takip ettiği etkinlik, Yağlı Güreş Birliği ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

YENİ BAŞPEHLİVAN ALİ GÜRBÜZ

Çekişmeli geçen müsabakaların çeyrek finalinde rakiplerini mağlup eden Ali Gürbüz, Hüseyin Gümüşalan, Orhan Okulu ve Yusuf Can Zeybek adlarını yarı finale yazdıran isimler oldu. Yarı finalde rakiplerini yenen Ali Gürbüz ile Hüseyin Gümüşalan, final müsabakasına çıktı. Ali Gürbüz, final müsabakasında rakibi Hüseyin Gümüşalan’ı puanlama bölümünde “kılçık” yaparak altın kemerin sahibi oldu ve Kurtdereli Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazandı. Başpehlivanlık güreşlerinde Ali Gürbüz 1., Hüseyin Gümüşalan 2., Yusuf Can Zeybek ve Orhan Okulu 3.lüğü elde etti.

Ayrıca Kurtdere Güreşlerinde, bir ilk yaşandı ve CW Enerji Yağlı Güreş Ligi finalleri oynandı. Finallerde ilk 24’e giren güreşçiler gelecek yıl Kırıkpınar Güreşlerinde başphelivanlık güreşlerine katılma hakkı elde etti.

Güreşlerde 2024 yılı Güreş Ağalığını ise Karesi Belediyesi Meclis Üyesi Kemal Aydın, 2 milyon 761 bin liralık açık arttırma ile kazandı ve görevi Abdullah Altıntaş’tan devraldı.

GÜREŞLER PROTOKOL GEÇİDİNE SAHNE OLDU

Etkinliğe katılan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Milli Savunma eski bakanı Hulusi Akar, final karşılaşması öncesi güreşçilerin yanına giderek başarı dilediler.

Güreşlerde ilk 3’e giren başpehlivanlara ödüllerini Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Milli Savunma eski bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman eski Bakanı Vahit Kirişçi, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş verdi.

Milli Savunma eski Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman eski Bakanı Vahit Kirişçi, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri İsmail Ok, Mustafa Canbey, MHP Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel, Demokrat Parti İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, CHP Milletvekili Serkan Sarı, İYİ Parti Milletvekili Turhan Çömez, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaşın izlediği güreşlerde dereceye girenlere kupa, madalya ve para ödülü verildi.

Organizasyon sonrası Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, güreşlere katılan pehlivanlara, hakemlere, davetlilere ve güreş organizasyonunda yeralan belediye personeline teşekkür etti. Orkan, organizasyonda yeralan belediye personeli ile hatıra fotoğrafı çektirdi.