14/10/2014

Karesi, Schwabisch Hall'de idari yapıyı inceliyor

Karesi, Schwabisch Hall'de idari yapıyı inceliyor

Birim müdürleri ve meclis üyelerinin aralarında bulunduğu kalabalık bir heyet ile birlikte kardeş şehir Schwabisch Hall'i ziyaret eden Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlar ile gerçekleştirilen temasların yanı sıra bu yıl 16'ncısı düzenlenen Tuz Festivali'ne de katıldı. 

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, birim müdürleri ve meclis üyeleri, Almanya'daki kardeş şehir Schwabisch Hall'de bir dizi temaslarda bulundu. Ekim ayı meclis toplantısında fahri hemşehri ilan edilen Mevlana Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Aydın Çelik tarafından karşılanan Başkan Yılmaz ve beraberindeki heyete ziyaretlerinde Schwabisch Hall Belediyesi'nden Dr. Karin Eißele-Kraft eşlik etti. Schwabisch Hall ile kültürel bağların yanı sıra ticari bağlar da kurmak isteyen Başkan Yılmaz, bu yıl 16'ncısı gerçekleştirilen Tuz Festivali'ne de katıldı.

MEMNUN OLDUK

Ekibiyle birlikte bölgedeki Mevlana Cami'ni ziyaret eden Başkan Yücel Yılmaz, caminin sadece cami görevi görmediğini ifade ederek, "Türkler adına bütün kültürel faaliyetler, dernekleşme burada gerçekleştiriliyor. Türk öğretmen tarafından bölgede yaşayan Türk öğrencilere hem Türk kültürünü hem de Türkiye ile ilgili ders veriliyor. Caminin lojmanı da bir medrese gibi planlanmış. Yurtdışında Türk kültürünü yansıtan cami ve medresenin olması ve buradaki arkadaşların kültürlerine sahip çıkması bizi çok memnun etti" dedi.

TUZ FESTİVALİ'NE KATILDILAR

Ziyaretin ilk gününde Başkan Yılmaz ve ekibini ağırlayarak bölge hakkında bilgi veren Dr. Karin Eißele-Kraft, Balıkesirlileri ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. İki şehrin işbirliği yapabileceği bir çok konu olduğunu söyleyen Kraft, haftaya Balıkesir'i ziyaret edeceklerini kaydetti. Daha sonra Schwabisch Hall'e hareket eden Başkan Yücel Yılmaz ve ekibi, Stadtpark Schwabisch Hall'de, bu yıl 16'ncısı yapılan Tuz Festivali'ne ve belediye binasında gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

KAMU KURUMLARI İLE TEMASLAR

Ziyaretlerinin ikinci gününde kamu kurumları ve belediyelerle olan temaslarına devam eden Başkan Yücel Yılmaz ve beraberindeki heyete, Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann Josef Pelgrim de eşlik etti. Heyet, Ekonomik kalkınma departmanı, belediye yapıları, kent inşaatı yönetimi ve mahalle heyeti ile toplantılar yaptı. GWG Ev Planlama ve Ticaret Merkezi'ni de ziyaret eden Başkan Yılmaz ve ekibi, Almanya'da yapılan sauna ve spa alanlarını inceledi, aynı günün akşamında da meclis toplantısına katıldı.