23/06/2021

KARESİ MOBİL ÇOCUK KÜTÜPHANESİ HİZMETE GİRİYOR

KARESİ MOBİL ÇOCUK KÜTÜPHANESİ HİZMETE GİRİYOR

Karesi Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hazırladığı Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesi’ni hizmete alıyor. Okul bulunan kırsal mahallelerde hizmet verecek olan kütüphane ile çocuklar hem okuma imkânı bulacak, hem de birbirinden renkli oyunlar ile öğrenip, eğlenecek.

 

Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesi, uzmanlar eşliğinde mahalleleri tek tek gezerek Karesili çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yanında, çeşitli etkinlikler düzenleyerek onları eğlendirmeye hazırlanıyor. Karesi Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi ve Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesi, ilkokul bulunan tüm kırsal mahallelerde en az birer hafta arayla hizmet verecek. Kütüphane kırsal mahalleler ardından merkezdeki mahallelerde de çocuklarla buluşacak. Kütüphanede öğretim üyeleri, öğretmenler, uzmanlar ve Karesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin görevli personelleri de görev yapacak. Çocuklara hem eğitim, hem de rehberlik hizmeti de sunulacak.

FİZİKSEL VE SANAL KÜTÜPHANE BİRARADA

Mobil Kütüphane otobüsünün tefrişatı Karesi Belediyesi tarafından gerçekleştirilirken, kütüphanede 750’ye yakın fiziki kitap bulunacak. Kütüphanede ayrıca İnternet ve Video Kütüphane de hizmet verecek. Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesinin içinde internet erişimi bulunan 2 adet dizüstü bilgisayar bulunacak. Bu bilgisayarlara eğitsel içerikli film, dizi, belgesel, e-kitap vb. yüklenecek, çocuklar ve ebeveynleri ücretsiz olarak bu içeriklerden ve internetten faydalanabilecek. Bilgisayarlara ve telefonlara bağlanabilen projeksiyon cihazı ve ayaklı projeksiyon perdesi ile kütüphanenin içinde ve dışında toplu video izleme uygulamaları yapılabilecek. Ayrıca otobüste basit ses sistemi bulunacak.

OYUNCAK MÜZESİ İLE İŞBİRLİĞİ

Kütüphanede ayrıca Ankara Oyuncak Müzesi işbirliği ile kütüphaneyi ziyaret eden çocuklara çeşitli oyuncaklar hediye edilecek. Bunların yanında kütüphanede Çocuk Sağlığı Eğitimleri, Madde Bağımlılığını Önlemeye Yönelik Eğitimler, Mahremiyet Eğitimi, Değerler Eğitimi ve ayrıca Tarama Testlerinin Yapılması planlanıyor.

Kütüphanede Okula Uyum Çalışmaları, Birlikte Ödev Yapma Çalışması, Sineterapi, Etkileşimli Kitap Okuma, Masal Atölyesi, Yaratıcı Okuma ve Yaratıcı Yazarlık eğitimleri de çocuklara verilecek.

BAŞKAN ORKAN: “KİTAP OKUMA KÜLTÜRÜNÜ YAYGINLAŞTIRMAK İSTİYORUZ”

Karesi Mobil Çocuk Kütüphanesi ile ilçedeki kitap okuma kültürünü yaygınlaştırmayı istediklerini söyleyen Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, eğitimde fırsat eşitliği yaratmak istediklerini belirtti. Anne ve babaların, anne karnından ergenliğe kadar olan süreçte, çocuklarını doğru yetiştirmeleri ve çocuk gelişiminde kritik zamanlar konusunda bilinçli ebeveyn olmalarını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Orkan, “Projemiz ile anne ve babaların, anne karnından ergenliğe kadar olan süreçte, çocuklarını doğru yetiştirmeleri ve çocuk gelişiminde kritik zamanlar konusunda bilinçli ebeveyn olmalarını sağlamak istiyoruz. Ayrıca Çocuklarımızın kaliteli zaman geçirmesi, eğlenerek öğrenmesi ve üretken bireyler olmasını hedefliyoruz. Çocukların okul etkinliklerine ebeveynlerin katkısını sağlamak, anne-baba-çocuk ilişkisini daha etkili kılarak olumlu aile iklimi oluşturmak ve her çocuğun hakkı olan oyuncaklar, kitaplar ve multimedyanın bulunduğu bir ortam ile çocuklar, ebeveynler ve çocuklarla çalışan diğer yetişkinler için materyal sağlamak diğer hedeflerimiz arasında” dedi.