16/10/2014

Karesi'den hayvan çiftliği incelemesi

Karesi'den hayvan çiftliği incelemesi

Ekibiyle birlikte Almanya'daki kardeş şehir Schwabisch Hall'de temaslarını sürdüren Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Kırmızı Et ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek ile modern teknolojilerin kullanıldığı hayvan yetiştirme ve süt tesisinde incelemelerde bulundu. 

Holstein ve simental cinsi ineklerin bulunduğu çiftlikte süt sağımının, yem dağıtımının ve temizliğin robotlarla yapıldığını kaydeden Başkan Yücel Yılmaz, ayrıca süt analizlerinin ve tahlillerin de çiftlikte yapıldığını belirtti. Profesyonel bir şekilde çalışan çiftliğin, çevre kirliliğine neden olmayan bir altyapısının olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, "Çiftlikte 3 kişi çalışıyor. Profesyonel bir hizmete rağmen az insan gücüyle maliyetlerin düşürüldüğü için et fiyatları da Türkiye'ye oranla epey ucuz" dedi.

BALIKESİR'E DAVET ETTİ 

Çevreye herhangi bir zararı bulunmayan tesisin modern teknolojinin her türlü imkanından yararlandığını söyleyen Başkan Yücel Yılmaz, "Hayvanların gübresi altlarındaki ızgaralardan aşağıya dökülüyor. Oradan da su vasıtasıyla hemen yan tarafındaki biyogaz tesislerine aktarılıyor, biyogaz tesisilerinde ise tekrar enerjiye dönüştürülüyor" açıklamasında bulundu. Tesisin sahibini de Balıkesir'e davet eden Başkan Yılmaz, tesisi başarılı bulduklarını söyledi.

ÇİFTLİKLERİN SAYISI ARTACAK 

Balıkesir Kırmızı Et Üreticileri ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek ise "Tamamen modern teknolojiyi kullanan çiftlikteki hayvanların verimliliği yüksek seviyede. Balıkesir'de de benzer çiftliklerimiz var ama bunların sayısını daha da arttıracağız. Et fiyatları, maliyeti düşük olduğu için Türkiye'ye göre daha ucuz. Süt fiyatlarında ise Türkiye ile başa baş. Burada hükümet, bizim hükümetimiz kadar bu konuya destek vermiyor dedi.