24/05/2024

KARESİ’DE ATIK LASTİKLER GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILIYOR

KARESİ’DE ATIK LASTİKLER GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILIYOR Karesi Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ekipleri, araç lastiği satışı ve onarımı yapan firmalardan topladıkları lastikleri geri dönüşüme kazandırıyor.
Karesi Belediyesi ekipleri tarafından ilçenin dört bir yanından alınan ömrünü tamamlamış lastikler, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü'ne ait tesislerde toplanıyor. Bugüne kadar toplanan yaklaşık 14 bin kg atık lastik, Makine Kimya Enstitüsü (MKE) tarafından alınarak geri dönüşümü sağlanacak.

HEM ÇEVREYE, HEM DE EKONOMİYE KAZANÇ

Karesi Belediye İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, yaptığı bu çalışmayla birlikte kullanılmayan lastiklerin çevreye verdiği zararı önlerken aynı zamanda belediyeye gelir de sağlıyor. Karesi Belediye Başkanı Mesut Akbıyık, “Ekiplerimizin özenli çalışmaları sonucu lastik firmalarından ya da vatandaşlarımızdan ömrünü tamamlamış lastikleri topluyoruz. MKE tarafından alınan lastiklerin geri dönüşümü sağlanacak. Çevremiz için çok önemli olan bu çalışmaya hemşehrilerimden de destek bekliyorum” dedi.