16/10/2014

Biyogaz tesisi, Balıkesir için faydalı olacak

Biyogaz tesisi, Balıkesir için faydalı olacak Schwabisch Hall'de ekibiyle birlikte şehrin enerjisini üreten biyogaz tesislerini inceleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Bu çevre dostu tesisi Balıkesir'e kazandırmak bize fayda sağlayacaktır. Çünkü Balıkesir'deki gübre atığı ciddi bir problem teşkil etmeye başladı" dedi.
 
Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, aralarında birim müdürleri ve meclis üyelerinin bulunduğu kalabalık bir heyet ile Almanya'daki kardeş şehir Schwabisch Hall'de yoğun bir şekilde inceleme gezilerine devam ediyor. Kentin idari yapısı, belediyenin çalışmaları ve projeler hakkında Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann Josef Pelgrim ile görüş alışverişinde bulunan Başkan Yücel Yılmaz, 500 kilovat elektrik üretme kapasitesine sahip biyogaz tesislerini inceledi.
FAYDA SAĞLAYACAK
İncelemesinin ardından değerlendirme yapan Başkan Yücel Yılmaz, "Tesiste yüzde 70 hayvan pisliği, yüzde 25 silaj, yüzde 5 de yeşil bitki ile gaz oluşturan bir nemlenme yapıyorlar. Hayvan idrarıyla da onun çürümesini, fermantasyonunu sağlıyorlar" dedi. Çevredeki hayvan çiftliklerinden çıkan hayvansal atıkların değerlendirildiği tesiste oluşturulan ünitelerle, elde edilen gazın şehre dağıtıldığını söyleyen Başkan Yılmaz, "Bu çevre dostu tesisi Balıkesir'e kazandırmak bize de fayda sağlayacaktır. Çünkü Balıkesir'deki gübre atığı ciddi bir problem teşkil etmeye başladı" ifadelerini kullandı.
İNCELEME YAPTILAR
Ortak yürütülebilecek projeler ve yatırımlar hakkında Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann Josef Pelgrim ile görüşen Başkan Yücel Yılmaz ve beraberindeki heyet, ayrıca kentin yer altı sistemini, kullanılan çim biçme makinelerini, spa ve sauna alanlarını inceledi.