İÇERİK

Müzeler

KUVA-Yİ MİLLİYE MÜZESİ

Müze oluncaya kadar, eski belediye binası olarak kullanılan bina, 1840 yılında Karesi Sancagı Defterdarı Girid-i Zade Mehmet Pasa ’nın konagı olarak yaptırılmıştır. 15 Mayıs 1919 yıllarında Izmir’in işgali akabinde, 16 Mayıs 1919 ‘da Balıkesirlilerin toplanarak silahlı mücadele kararının alındıgı ve Kuvâ-yi Milliye ateşinin parladıgı bu bina uzun yıllar 2. Kolordu Komutanlıgı’na ve Ali Hikmet Pasaya karargâh vazifesi görmüstür. Izmir Simal Cepheleri Heyeti’nin çalısma merkezi olmuştur. Konagın kompleksi içinde bulunan ve 1913 yılında “Okuma Yurdu” olarak açılan ve yine 18 Mayıs 1998’de “Milli Mücadele Tarihimiz Kitaplığı” olarak hizmete giren binada 6 Subat 1923 tarihinde Ilimize ilk gelişlerinde Büyük Atatürk ‘ü de misafir etmistir.

2 kata yayılan seksiyonlardan olusan Kuvâ-yi Milliye Müzesi’nin 120 m2’lik zemin katında; Balıkesir Kuvâ-yi Milliye’ sinin kurulmasında öncülük etmiş 41 Bayrak Adam ’ın aldıkları yazılı kararlar, 5 adet Kongrenin Kararları, bu kahramanların özel eşyaları, fotografları ile Atamızın Balıkesir’e gelişlerinde çekilmiş fotografları sergilenmektedir.

BASIN MÜZESİ
 


Karesi İlçesinde, gazeteciliğin geçmişini ve şimdi geldiği noktayı gelecek nesillere aktarmak için Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteğiyle Tarihi Paşa Konağı'nda Basın Müzesi kurulmuştur.

Basın Müzesi'nde; 1950'li yıllarda kullanılan matbaa makinesi, eski fotoğraf makineleri, ses kayıt cihazları, baskı makineleri, kurşun harfler, ofset baskı yapan ilk matbaa, çeşitli tarihlerde kullanılan daktilolar, eski telefonlar ve çeşitli bilgisayarlar bulunmaktadır. Üst katında ise kütüphane, seminer salonu ve çeşitli odalar bulunmaktadır.


BALIKESİR ULUSAL FOTOĞRAF MÜZESİ

Karesi İlçesi Dumlupınar Mahallesi Ulus Sokak'ta 150 yıllık 2 katlı tarihi bir yapı ve hemen bitişiğindeki 3 katlı yeni yapıda yer alan müzenin açılışı 19 Mayıs 2006 tarihinde yapılmıştır. Türkiye'nin ilk ve tek fotoğraf müzesidir. Müze; 2 sergi salonu, makine teknolojisi salonu, kitaplık, fotoğraf ekipmanları, karanlık oda ve binanın buluntularının sergilendiği salon ile tarihi ve teknik değeri olan fotoğraf makinelerinin sergilendiği salondan oluşur.DEVRİM ERBİL ÇAĞDAŞ SANAT MÜZESİ

Akıncılar Mahallesi Gazi Bulvarında Belediyeye ait eski Elektrik ve Su Otobüs İşletme binasının restore edilerek, 21 Şubat 2004 Tarihinde  “T.C. Balıkesir Belediyesi Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi” olarak hizmete açılmıştır.

Pazar ve Pazartesi günleri hariç 08.00-17.00 saatleri arası ücretsiz olarak halkın ziyaretine açık olan Müzede, Çağdaş Türk Sanatçılarına ait 95 adet tablo yer almaktadır.