Kapat
Karesi Belediyesi
Kapat
 
 
 
 
 

Yeşil Belediye, Yeşil Karesi30/05/2017

Yeşil Belediye, Yeşil Karesi

Çevre koruma ve kaynakların doğru kullanımı alanlarında farkındalık oluşturan çalışmalara imza atan Karesi Belediyesi tarafından 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan “Yeşil Belediye Yeşil Karesi” projesi Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi.

EĞİTİMLER VERİLECEK
Projenin Teknik Destek Protokolünü Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek ile Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz imzaladı. Proje kapsamında belediyenin ilgili birimlerindeki personellere; verimli su kullanımı, enerji tüketimi, yenilenebilir enerji, hava kalitesi, yeşil binalar için sürdürülebilir araziler yeşil binalarda maliyet analizi gibi konularda eğitimler verilecek. Projeyle birlikte Karesi İlçesi'nde yapılan binalarda; atık malzemelerden dönüştürülerek üretilen yapı malzemelerinin kullanılması, hafriyat ile ortaya çıkan atık malzemelerin değerlendirilmesi, yeşil çatı uygulaması ile yağmur sularının arındırılması, doğal ışıktan yararlanma, az su tüketen bitki ve ağaçlar ile peyzaj çalışması yapılması gibi sonuçlar bekleniyor.

BİLİNÇLİ TÜKETİM KÜLTÜRÜ
Protokolün imzalanmasının ardından kısa bir değerlendirme yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Kaynakları doğru kullandığınız sürece hizmetlerinizi daha kaliteli bir hale getirebiliyorsunuz. Bunun için de 'bilinçli tüketim' kültürünü yerleştirmemiz gerekiyor. Bunun için teknolojik gelişmeleri de yakından takip ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biliyoruz ki devletin çok farklı birimlerinde bizlerin kullanması için hazırlanan kaynaklar var" açıklamasında bulundu.

YETİŞMİŞ BEŞERİ KAYNAK VURGUSU
GMKA ve Karesi Belediyesi'nin birlikte, bir çok işe imza attığını kaydeden Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek, Teknik Destek Programları'nı önemsediklerini ifade ederek, "Bu programlar kapsamında Balıkesir ve Çanakkale'de 5 binden fazla kişiye eğitimler verdik. Teknik desteği önemsiyoruz çünkü sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için bölgemizde ve ülkemizde yetişmiş beşeri kaynaklarımızın olması gerekiyor" dedi.