Kurtdereli Efsanesi Film Oluyor07/11/2014

Kurtdereli Efsanesi Film Oluyor

Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın hayatı Karesi Belediyesi'nin ana sponsorluğunda film oluyor. “Yenilmeyi Düşünmedi” filminde rol alacak oyuncuların tamamı er meydanında kol bağlayan başpehlivanlardan oluşuyor. 


 

EFSANE GÜREŞÇİNİN HAYATI FİLM OLUYOR 

Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın hayatını beyaz perdeye taşıyacak olan “Yenilmeyi Düşünmedi” filminde rol alacak oyuncular çekimler öncesinde İstanbul’da Taksim Divan Otel'de objektiflerin karşısına çıktı. “Güreşirken bütün Türk milletini arkamda hisseder ve onun şerefini korumak için her şeyi yapardım. Ve sanki bütün Türk milletinin kuvvetinin arkamdan dayandığını hissederdim” sözleri ile Türk milletinin kalbine taht kuran, Atatürk tarafından da ödüllendirilen efsane güreşçimiz Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın hayatı beyaz perdeye taşınıyor. Doç. Dr. Ercan Yiğit’in senaryosunu yazıp yönettiği filmin başrolünü er meydanının tanınmış isimlerinden Savaş Yıldırım üstlenirken, Muhteşem Yüzyıl’ın Sümbül Ağa’sı Selim Bayraktar filmde “Kırkpınar Baş Cazgırı” karakterini canlandırıyor. 

GÜREŞİN MERKEZİ OLMAK İSTİYORUZ 

Filmin ana sponsoru olan Balıkesir Karesi Belediyesi ile film yapımcıları arasındaki protokol, Divan Oteli’nde düzenlenen toplantıda imzalandı. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya ve başrol oyuncusu Savaş Yıldırım’ın yanı sıra çok sayıda başarılara imza atmış güreşçilerden oluşan oyuncu kadrosunun katıldığı toplantıda konuşan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Bizimde dünyaya anlatacak çok şeyimiz var, bunlardan birisi de somut olmayan güreşlerimiz güzel çalışmalar yapan hocalarımız var. Yönetmen Ercan Yesari Yiğit, hocamızı yapmış olduğu belgesel niteliğindeki bir film Cihan Pehlivanı olan bu işi yapmaya niyet eden arkadaşlarımıza destek olamaya karar verdik. Güreş bizim çok önemli bir mirasımız. Bizim iddiamız var. Karesi Belediyesi olarak güreşçilerimizi tanıtmak istiyoruz. Görsel medyaya değer vererek bunların tanıtımını yaparak bu değerlerimizin dünya çapında bilinmesini istiyoruz. Bu sporu yapanların geçim kaygısı olmadan huzur içinde geçinmesini sağlıyoruz. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya ve tüm ekibe çok teşekkür ediyorum, umarım daha iyisini yaparız" dedi. Kurtdereli'yi marka haline getirmeyi ve peygamber güreşlerimizi tanıtmak için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirten Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte güreş kültürünün okullara kadar yayılacağını söyledi. 

ÇOCUKLARIMIZI ARTIK RAMBO İLE DEĞİL KURTDERELİ MEHMET PEHLİVAN İLE AVUTACAĞIZ 

Bu gün güreşin bazı televizyon kanallarında az da olsa yer aldığını belirten Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, "Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın geçmişini iyi anlatan ilk defa bir çekim olacak. Tarih boyunca somut olamayan bir güreşimiz görmezden gelinmiş! Çocuklarımızı Rambo ile Jean Claude Van Damme'la 40 senden buyana avutuyoruz. Bana göre Adalı Halil gibi daha ismini verebileceğimiz bir çok yiğitlerimiz var. Bu film projesi çok geç kalmış bir proje. Geç olsun ama güç olmasın. Ben ilk film yapıldığında destek sözü vermiştim, sözlerimi yineliyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.   

KARESİ GÜREŞLERİ 180 DERECE DEĞİŞTİRDİ 

“Yenilmeyi Düşünmedi” filminin yönetmeni Ercan Yesari Yiğit, ana sponsor olan Karesi Belediye Başkanı  Yücel Yılmaz'a sonsuz teşekkür ederim. Bu filmde o dönemde yaşamış Koca Yusuf,  Katrancı Mehmet Pehlivan gibi güreşçilerimiz, bu film sayesinde çok geniş bir kitleye tanıtılacak. Türk güreşi diğer sporların karşısında çok önemli bir yer tutmamaktadır. Hükümetimiz 'Hamza Yerlikaya' gibi çok önemli bir ismi güreş federasyonun başına getirdi. 

Film ekibi, güreşi seven sayan çoğu da güreşten geçimini sağlayan insanlarda oluşuyor. Tüm oyuncularımız herkes tarafından iyi tanınan güreşçilerimizdir. Koca Yusuf, 4 Temmuz 1898 tarihinde bindiği geminin başka bir gemi ile çarpışması sonucu batması üzerine hayatını kaybetti. Koca Yusuf'un mezarının Portekiz'de Ada Kilisesi'nin bahçesinde gömülü olduğunu biliyoruz. Bu oyuncu kadrosu ile Portekiz'e gidip Koca Yusuf'un naşını Balıkesir'in Kurtdere Mahallesi'nde, Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın mezarının yanına gömmek istiyoruz. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, geçen dönem yapılan güreşlere göre, bu sene güreşleri 180 derece değiştirmiş. Soyunma odaları, saha gibi bir çok alan modern dizayn edilmiş" dedi. 

TÜM TECRÜBELERİMİ AKTARACAĞIM 

20 yıldır yağlı güreşi profesyonel olarak yapan Savaş Yıldırım, "Belgesel tadındaki bu filmde Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın hayatını oynamak benim için büyük bir vizyon. Oyunculuktan daha çok benim bir görev. Yıllardır edindiğim tecrübeleri birebir gerçek olarak filmde yansıtacağım. Tarihte ilk defa böyle bir film olacak. Bunu başarmayı içtenlikle istiyoruz" dedi.  Filmde Hergeleci İbrahim'i canlandıracak olan güreşçi Ahmet Taşçı, "Böyle büyük bir projenin kağıda alınmasına belediye başkanın destek vermesi yağlı güreş camiası olarak çok mutlu olduk. Kurtdereli Mehmet Pehlivan, Osmanlı döneminden, Cumhuriyet dönemine geçerken, Atatürk'ün güzel sözlerine mazhar olmuş bir kişidir. Bu maksatla kutluyoruz. Benden hangi konuda destek isterlerse desteğimizi veririz" dedi. 

KURTDERELİ MEHMET ATATÜRK İLE KARŞILAŞACAK 

Film hakkında kısa bilgiler veren yönetmen Ercan Yesari Yiğit, filmin Balıkesir ağırlıklı olmak üzere Ankara ve farklı illerde de çekileceğini söyledi. Kurtdereli Mehmet Pehlivan 1931 senesinde Ankara'da Atatürk'le karşılaşması ile filmin başlayacağını vurgulayan Yönetmen Yiğit, bu durumun Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ı diğer güreşçilerden ayıran bir özelliği olduğunu söyledi. Çekimleri Paris'te de yapmak istediklerini belirten Yiğit, "Bu filmde teknolojiden yararlanarak farklı efektler kullanılacak" dedi. 

SİNEMA DA SAHTE KAHRAMANLAR KURTDERE'DE GERÇEK KAHRAMANLAR VAR 

'Sinema'da sahte kahramanlar, Kurtdere'de gerçek kahramanlar var' diyen Yiğit, "Güreşçi koçu, filmde oynayacak olan güreşçilere eğitim verecek ve oyunculukları doğal olacak. Eski yıllarda oyuncuların yaptığı filmlerde gerçek roller göremedik. Bu oyuncular rol yapmayacak. 

aslında sinema filmi. Fakat bütün zaman, mekan dönemin tarihine bağlı kalarak yazıldı. o yüzden bu film belge niteliğinde olacak" diye konuştu. 

...............

FİLMDE ROL ALACAK OYUNCULAR 

YÖNETMEN DOÇ. DR. ERCAN YESARİ YİĞİT: 1965 İzmir doğumlu olan Yiğit, Sinema - TV Yönetmenlik bölümü mezunu… Kurumlar Sosyolojisi Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler ve Tarih alanlarında doktora yapan Yiğit, “Yenilmeyi Düşünmedi” isimli Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın hayatını konu alan filmin senaristi ve yönetmeni. Yiğit, aynı zamanda filmde Atatürk’ü canlandıracak. 

BAŞROL OYUNCUSU SAVAŞ YILDIRIM: 1973 Erzurum doğumlu Savaş Yıldırım, babası Alaattin Yıldırım’ın güreşçi olması nedeniyle küçük yaşlarda güreşe başladı. Ordulararası Dünya Şampiyonu olan Yıldırım, 2002 yılında Kırkpınar güreşlerinde Başpehlivanlığı, 2005 yılında Kurtdereli Güreşleri Başpehlivanlığını aldı.  “Yenilmeyi Düşünmedi”nin Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ı Yıldırım, filmin aynı zamanda yapımcısı. 

SELİM BAYRAKTAR: Oyuncu Selim Bayraktar, 1975 yılında Kerkük’te dünyaya geldi. Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde okudu. 13 yaşında Saddam Hüseyin’in Cumhuriyet Muhafızı olmamak için kurşuna dizilmeyi göze alarak ailesiyle Türkiye’ye kaçtı ve oyunculuğa adımını attı. Muhteşem Yüzyıl'da Sümbül Ağa rolüyle çok sevilen bir oyuncu olmayı başaran Bayraktar, filmde “Kırkpınar Baş Cazgırı” rolünde. 

MAHMUT DEMİR: 21 Ocak 1970 tarihinde Amasya ili Suluova Dereköy'de doğan Demir, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuş, Türk Milli mayosunu 220 kez giymiş, Dünya güreş literatürüne adını “Türk Tankı" olarak yazdırmış bir güreşçidir. “Yenilmeyi düşünmedi” isimli filmde Katrancı Mehmet Pehlivan’ı oynayacak. 

SABRİ ACAR: 1945 yılında Bandırma’nın Erikli Köyü`nde doğan Acar’ın babası Hasan Acar ve dedesi Kara Ali Acar da pehlivandır. Geleneği sürdüren Sabri Acar, dede ve babası gibi başpehlivan oldu. Güreşe 1961 yılında başlayan Acar, ilk olarak 1979 yılında başpehlivan oldu. 1985 yılında güçlü rakiplerini yenerek başpehlivanlığı yine alan Acar, “Yenilmeyi Düşünmedi”de Kel Aliço’yu oynayacak.

AHMET TAŞÇI:  1959 Karamürsel doğumlu Taşçı, 1990, 1991, 1992, 1993, 1995, 1996, 1997, 1999, 2000 Kırkpınar Başpehlivanı. Filmde “Hergeleci İbrahim”i canlandıracak. 

KADİR ERGİN: Balıkesir doğumlu Kırkpınar Başpehlivanı Ergin, Filmde “Koca Yusuf’u” oynayacak. 

KENAN ŞİMŞEK: 2003 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Şimşek. Kara Osman’ı canlandıracak. 

FATİH ATLI: 2014 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Atlı Adalı Halil’i canlandıracak. 

MERT YİĞİT: Fransız Güreşçi Bibi Poire’i canlandıracak. 

GÖKHAN GÜÇLÜ: Hintli güreşçi Gulam Rüstem’i canlandıracak. 

ALİ GÜRBÜZ: 2012 ve 2013 Kırkpınar başpehlivanı 

FEVZİ ÇAKIR: Kırkpınar Başpehlivanı 

HALİME UZUNBOY: Yalova Devlet Tiyatrosu oyuncusu Uzunboy, filmde Kurtdereli’nin ilk eşi Fatma’yı oynuyor. 

EKATERİNA STEPANNENKO: Kurtderelinin ikinci eşi Elif’i oynuyor. 


O önemli toplantıdan kareler aşağıdadır.

  • Kurtdereli efsanesi film oluyor
  • Kurtdereli efsanesi film oluyor
  • Kurtdereli efsanesi film oluyor
  • Kurtdereli efsanesi film oluyor
  • Kurtdereli efsanesi film oluyor