Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı16/05/2019

Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı

Milli Mücadele’nin 100. Yılı kapsamında Kuva-yi Milliye ateşinin yakıldığı Alaca Mescit önünde düzenlenen anma programı sonrası Balıkesir Lisesi Keşşafları, Ankara’ya uğurlandı. Keşşaflar emanet aldıkları Türk bayrağını ve Vali Ersin Yazıcı’nın mektubunu Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teslim edecek.

Kuva-yi Milliye Günü ve Milli Mücadelenin 100. Yıldönümü kapsamında Karesi ilçesinde çeşitli anma programları düzenlendi. İlk olarak Kuva-yi Milliye Anıtı’na Türkiye haritalı çelenk anıta sunulurken, kutlamalar Kuva-yi Milliye ateşinin yakıldığı Alaca Mescit’te devam etti. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Karesi Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe Balıkesir Vali Vekili Şükrü Kara, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, meclis üyeleri, muhtarlar ve kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı. Program Sümerbank önünden Balıkesir Lisesi Keşşafları eşliğinde düzenlenen kortej yürüyüşüyle başladı. Alaca Mescit önünde son bulunan yürüyüş sonrası Karesi Halk Eğitim Merkezi Bizim Çocuklar Mehteran Takımı tarafından gösteri sunuldu. Gösteri ardından konuşan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Kuva-yi Milliye Ateşi’nin Alaca Mescit’te yakıldığını söyledi.

“BALIKESİR YUNAN İŞGALİNDEN KENDİ İMKANLARIYLA KURTULAN TEK İL”
Karesi Beyliği’ni kuran ecdatlarımızın gerek Osmanlı’nın Rumeli’deki fetihlerinde, gerekse de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli bir rol oynadığını söyleyen Başkan Orkan, “Balıkesirliler işgal yıllarında hiçbir yardım almadan 14 ay boyunca unan ordusuna karşı büyük kahramanlıklar göstermiştir. Bu sayede düzenli ordunun kurulması için saniyesi altın değerinde zaman kazandırmıştır. Balıkesir, Yunan işgalinden kendi imkanlarıyla kurtulan tek ildir. Zağanospaşa Cami’nin kutbesindeki kurşunları söküp, mühimmat haline getirerek yaşadıkları tüm zorluklara rağmen Balıkesirliler ümitsizliğe düşmemişlerdir. Yunan işgali karşısında ekmeğini ve suyunu paylaşan Balıkesirliler işgale karşı yek vücut olmuşlardır. Tarihçiler tarafından Karesi vilayeti devleşen ve devletleşen bir sıfat yakıştırılmıştır” dedi.
Balıkesir Lisesi Keşşaflarını Ankara’ya uğurlayacaklarını söyleyen Başkan Orkan, izcilerin önce Osmangazi Türbesi ve Anıtkabir’i ziyaret edeceklerini belirtti. Orkan, Keşşafların daha sonra Vali Ersin Yazıcı’nın mektubu ve şanlı Türk bayrağını Gençlik ve Spor Bakanı’na teslim edeceklerini söyledi.

“TOPRAKLARINDA EFELİK RUHU OLAN MEMLEKETTE YAŞIYORUZ”
Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’da; Okuma Yurdu ve Alaca Mescit toplantıları ile düşünce safhası oluşan Kuvayı Milliye Hareketi’nin düzenlenen 5 kongreyle olgunlaştığını söyledi. Topraklarında efelik ruhu olan bir memlekette yaşadıklarını belirten Yılmaz, “Kolkola girip oynayamıyoruz. Horon veya halay çekemiyoruz. Ama çok iyi efe oyunu oynuyoruz. Ülkeye efeler lazım. Balıkesir bunları çok iyi yetiştiriyor” dedi.

Son olarak ise Vali Vekili Şükrü Kara’da bir konuşma yaptı. Kara konuşmasında sadece dış düşnalara değil, içteki düşmanlara da dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek 15 Temmuz kalkışmasına vurgu yaptı. Türkiye’yi geleceğe taşımak için büyümenin zorunlu olduğunu belirten Kara, eğitimin öneminden bahsetti.

Konuşmaların ardından Vali Vekili Şükrü Kara ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir Lisesi Keşşaflarına Türk bayrağı ve Vali Ersin Yazıcı’nın mektubunu teslim ederek izcileri Ankara’ya uğurladılar.

  • Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı
  • Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı
  • Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı
  • Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı
  • Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı
  • Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı
  • Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı
  • Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı
  • Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı
  • Keşşaflar Ankara’ya Uğurlandı