05/02/2019

Karesispor evinde kazandı

Türkiye Basketbol Ligi'nin 17. Haftasında Karesispor, evinde Sigortam.net İTÜ'yü alışılagelmiş tempolu oyununu maçın büyük bölümünde sahaya yansıtarak 93-89 mağlup etti. 

Sigortam.net İTÜ Basket, 21 sayı geriye düşmesine karşın Yunus Akçay-Semih Say ikilisiyle geri dönüş ateşini yaktı fakat süre yeterli olmadı.

Çekişmeli geçen ilk çeyrekte genel olarak topu kaybeden takım 8 saniye içinde sayıya gitti. Karesispor, ilk dakikalarda pota altındaki Gene Teague-Hazer Avcı ikilisiyle rakibine üstünlük kursa da devamında dış oyuncularını devreye sokan Sigortam.net İTÜ ilk 10 dakikayı 20-17 önde geçmeyi başardı.

İkinci çeyreğin başlamasıyla iki takım da şut sokmakta sıkıntı yaşarken Teague ve Ömercan'ın ribaund mücadelesi öne çıktı. Akabinde geçiş hücumlarını Medlock'un önderliğinde gerçekleştiren Karesispor yarı sahaya çabuk yerleşti, bu sayede uzunlardan beklenen üçlükleri kaydetti. Karesispor bu bölümde istediği tempolu oyunu rakibine dikte etmeyi başarırken soyunma odasına da 45-42 Karesispor'un üstünlüğüyle gidilmiş oldu.

Yakaladığı rüzgarı ikinci yarıya da taşıyan ev sahibi ekip topa baskının karşılığını fast-breaklerle alırken Tuğberk Gedikli'den gelen üçlükler ivmeyi tamamen Karesispor'a geçirdi. Böylece son 10 dakikaya Karesispor 75-64 önde girmeyi başardı.

Alışılagelmiş hızlı hücumlarına son çeyrekte de devam eden Karesispor periyoda 10-0'lık seriyle başladı ve fark bitime 6.5 dakika kala 21 sayıya kadar çıktı (85-64). Geri adım atmayan Sigortam.net İTÜ ise Yunus Akçay'ın dış atışlarda yakaladığı ritmi avantaja çevirip farkı eritmeye başladı. Bu bölümde 1998 doğumlu Semih Say'ı da kullanan İTÜ, genç guardın içeri penetresi üzerinden skor üretti, aynı zamanda 1999'lu Ahmet Can Duran'dan da hücum ribaundu katkısı gelince fark son 25 saniyede 5 sayıya kadar indi (91-86). Taktik faullerde Medlock'la hata yapmayan Karesispor karşılaşmadan 93-89'luk galibiyetle ayrılmayı başardı.

Karesispor'da üç oyuncu double-double yaparken Ümit Sonkol 25 sayı, 12 ribaund; Carlos Medlock 21 sayı, 13 asist; Gene Teague 16 sayı, 16 ribaundluk performans sergiledi. Sigortam.net İTÜ'de Yunus Akçay'ın 23 sayı (5/9 üçlük), 5 asistlik performansı mağlubiyeti önleyemedi.

SERAY YILDIRIM: BU GALİBİYETLE KENDİMİZE GELECEĞİZ
Karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Karesispor’lu basketbolcu Seray Yıldırım, “Kendi sahamızda kazanmak güzel. Bizden daha yüzdeli oynadılar. Ona rağmen kazanmamız çok iyi oldu. Üç maçtır kaybediyorduk, bu galibiyetle kendimize geleceğimizi düşünüyorum. Önümüzde daha 13 tane maç var, hepsini, hiç kaybetmeden, özellikle kendi evimizde hiç kaybetmeden kazanmak istiyoruz” dedi.

GENCER BAYTİMUR: HEDEFİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ
Basın toplantısında konuşan Karesispor Baş Antrenörü Gencer Baytimur, ”Seyircilerimize teşekkür etmek istiyorum. Her şartta bizi desteklemeye devam ediyorlar. Kendi evimizde onların bu desteğine çok ihtiyacımız olacak sezonun geri kalanında. Çünkü sezonun geri kalanında bizim play-off ve lige çıkmakla ilgili, birinci bitirmekle ilgili, rakiplerimizle kendi evimizde oynayacağımız maçlar var. Orda bu coşkuyu bu baskıyı hissettirmelerini istiyorum çünkü biz gittiğimizde deplasmanlarda hissettiğimiz baskıyı onlara hissettirmemiz lazım, sportmence tabii ki. Bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Zor bir dönem geçiriyoruz. Zorluğumuz şu, bizim antrenman yapmamızla ilgili, takım olmamızla ilgili hiçbir problem yok herkes mükemmel antrenman yapıyor, gerçekten çok fedakarca oynuyorlar. Fakat basketbol oyunu uzun olmadan oynanan bir oyun değil. İki tane uzunumuzu birden kaybettik biz. Bir tanesini de yeni kazandık, yeni kazandığımız oyuncu Gene Teague, o da yeni geldi adaptasyon döneminde. Ama takıma çok katkı yapacak. Doğukan sakat. Ümit ve Hazer’le dörtleri beş yaparak üçleri dört oynatarak devam etmeye çalışıyoruz. Ama bu geçiş döneminde olabildiğince az kayıpla geçmek lazım, o yüzden bugün bu çok değerli bir galibiyet. Zor bir rakibe karşı oynadık. Ama bundan sonra daha da iyi olacak. Bizim mücadelemiz kendimizle aslında bakarsanız. Yani maçta fark 18 oldu 20’ye gidecek devamı gelecek derken biz gerçekten kabul edilebilir hata sınırının, bu seviyedeki oyuncular için, çok üstünde oynuyoruz. Tabii kaybetmenin stresi de var. Çok ivmelenmiş giderken bir anda iki motorunu kaybetmiş uçak gibi çakıldık. Ama bu geçiş dönemini atlatacağız. Tekrar uçağımızın burnunu havaya vereceğiz bundan kimsenin endişesi olmasın. Biz bir hedef koyduk ortaya, süper lige çıkma hedefi. O hedeften son maçın son düdüğü çalıncaya kadar vazgeçmeyeceğiz” dedi.